בחזרה לאולפנית

מורן סרוסי חזרה לבית הספר הדתי שלמדה בו בתיכון וניסתה להסביר מדוע כה חשוב בעיניה ללמוד דווקא במכללה חילונית לחינוך

מערכת וואלה! בשיתוף עם מורן סרוסי, מכללת אורנים
04/06/2015
מורן סרוסי.
מורן סרוסי

למדתי בתיכון במשך שש שנים באולפנית בחדרה. למעשה, זו מסגרת של חינוך ממלכתי דתי שלומדות בו רק בנות דתיות. בשנה שעברה חזרתי לאולפנית במסגרת מיזם שנקרא "בית מדרש בוגרות" שהקימו בוגרות האולפנית לרגל עשרים שנים לקיומה. במיזם זה מגיעות בוגרות האולפנית לשכבות השונות ומספרות לתלמידות איפה הן נמצאות היום, לאן הן התקדמו, וגם מביאות קטע קצר או מדרש שקשור לפרשת השבוע לפי בחירתן.

הגעתי לשכבת י"א, וסיפרתי ששירתי שנתיים בשירות הלאומי. סיפרתי איזו חוויה טובה ומלמדת הייתה לי שם, כמה תרמתי וכמה קיבלתי חזרה. מלבד זאת, סיפרתי שאני לומדת ב"מכללת אורנים" בקרית טבעון, וציינתי שזו מכללה חילונית. התלמידות וגם המחנכת התפלאו, ושאלו למה דווקא מכללה חילונית? הרי לא חסרות מכללות דתיות טובות לחינוך.

אמרתי להן שאני רואה חשיבות בייצוג הדתיים ובמפגש פנים אל פנים עם אנשים חילוניים. איפה עוד אנחנו נתקלים זה בזה, לומדים יחד, מדברים בלי מתווכים וזוכים להעביר את האידיאולוגיות שלנו ואת המסרים שלנו? אפילו לא בצורה ישירה, אלא על ידי מעשים ועל ידי נראות חיובית. אני דוגלת ומעודדת את הטובים בציבור הדתי לצאת ולייצג את הציבור שלנו בחינוך, בתקשורת, בפוליטיקה, במוסדות אקדמיים וכן הלאה, בבחינת "הטובים לטיס".

כמובן שהמחנכת התנגדה למה שהצגתי, וטענה כי אין חשיבות לאופן החשיבה של הציבור החילוני עלינו. אנחנו יודעים מי אנחנו ואין לנו צורך ליחצן את עצמנו.

אני לא חושבת שהדגש כאן הוא יחצון של הקהילה הדתית ושל הציבור הדתי, אלא באמת תקשורת בין-אישית בלי מתווכים, ושאפשר ליצור בה קשרים משמעותיים ומשפיעים זה על זה. הרי בתקשורת דתיים כמעט לא מוזכרים, ואם מוזכרים אז נוכל לראות אותם בדמות המתנחל זורק האבנים או בדמות עבריין המין, לוקח השוחד וכן הלאה. במפגש אישי, פנים אל פנים, אתה יכול להכיר את האחר בצורה שלא הכרת עד כה. אפשר להכיר תרבויות חדשות, מחשבות אחרות ודעות שונות מנקודת מבט אחרת ולא מתווכת. העניין הזה מרתק אותי.

אני מוצאת את "מכללת אורנים" כמקום שאפשר להידבר, להתדיין, להכיר, לשמוע, להשמיע, ללמוד, ללמד ולהשכיל.

מבחינתי, העברתי את המסר שלי לאותן בנות – תחלמו בגדול, תשאפו להשפיע בכל מקום ולא רק בד' אמות ההלכה שלכן. תצאו מהבועה הדתית, תכירו ותפגשו אנשים שונים, דעות מעניינות ותרבויות אחרות, ותתמודדו עם העולם. אל תפחדו. יש לכן כוח להשפיע. החינוך הדתי נותן כלים ערכיים שיכולים להשפיע ולהיטיב גם בחינוך ובחברה החילונית. תחלמו בגדול.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully